Instagram'da Çoklu Yorum Silme, Toplu Yorum Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram'da Çoklu Yorum Silme, Toplu Yorum Silme İşlemi Nasıl Yapılır?

Her anlamda dünyanın bir numaralı sosyal medya platformu olmayı hak eden Instagram’da çoklu yorum silme özelliğinin nasıl kullanıldığı birçok kullanıcı tarafından merak ediliyor. Bir süre öncesine kadar böyle bir özellik hiçbir şekilde platform içerisinde bulunmazken, zaman geçtikçe artan kullanıcı taleplerinden dolayı ilk güncellemeyle birlikte çoklu yorum kaldırma özelliği kullanıcılara sunuldu. Bu özelliğin aslında kullanıcılar için kullanışlı bir yapıya sahip olmasına rağmen halen daha kullanıcı taleplerini karşılamakta yeterli olmadığını söyleyebiliriz.

Birçok kullanıcı gerçek takipçi kitlesi çok fazla olan hesaplarında paylaştığı gönderilerin altında yapılan olumsuz, incitici ve gurur kırıcı yorumlardan rahatsızdır. Bu yorumların sayısı arttıkça her yorumu tek tek silmek ne yazık ki mümkün olmuyor. Hâl böyle olunca platformun sadece tek seferde “25 Adet” yorum silmeye imkan tanıması en azından hesap sahiplerinin aldığı yükü hafifletmeye yetiyor. Bu içeriğimizde herhangi bir gönderinin altına gelen birden fazla istenmeyen yorumu silmek için toplu yorum silme özelliğinin nasıl kullanılacağından bahsedeceğiz.

Instagram Toplu Yorum Silme, Çoklu Yorum Kaldırma Yolları

Bir kullanıcı paylaştığı görselin, videonun ya da reels videosunun altına gelen yorumlardan rahatsız olduğunda çoklu yorum silme özelliğini kullanarak kolayca istenmeyen düşüncelerden kurtulabilir. Bu işlem için kullanılabilecek iki farklı yöntem bulunuyor. Bu yöntemlerden biri; yorumları tek tek seçerek kaldırmak, bir diğeri ise; gönderiyi yorumlara kapatmaktır.

Çözüm 1: Instagram’da Rahatsız Edici Yorumları Seçerek Toplu Silme

Instagram tarafından sunulan, kullanışlılığı üst düzey olan çoklu yorum kaldırma yöntemlerinden en önemlisi budur. Bu yöntemi kullanarak rahatsız olduğunuz, gurur kırıcı ve bir o kadar da huzurunuzu kaçıran yorumları birkaç adım neticesinde kaldırabilirsiniz.

 • Instagram’a kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak giriş yapın.
 • Profilinizden rahatsız edici yorumların bulunduğu görseli açın.
 • “Tüm Yorumları Gör” butonuna basın.
 • “Yorumlar” ekranının sağ üst bölgesinde yer alan “Üç Nokta” simgesine dokunun.
 • “Yorumları Yönet” bölümüne girin.

Bu son adımda yer alan bölüme tıkladığınızda rahatsız edici yorumları tek tek seçerek kaldırmanız için bir pencere açılacaktır. İlgili pencere açıldığında “25 Adet” ile sınırlı olmak üzere silmek istediğiniz yorumları tek tek seçmelisiniz. Bu yorumların tamamını seçtikten sonra alt kısımda yer alan “Sil” butonuna tıklamanız Instagram’da çoklu yorum silme işlemini mümkün kılmak için yeterli olacaktır.

Çözüm 2: Instagram’da Fotoğrafı Yorum Yapmaya Kapatarak Yorumları Silme

Bu yöntem bir önceki anlatılan yönteme göre aslında kullanıcılar tarafından tercih edilmemektedir. Her ne kadar tercih edilmiyor olsa da sizin işinize yarayabileceğini düşünerek Instagram’da çoklu yorum silme yöntemlerinden bir diğeri olan “Yorumları Kapatma” çözüm önerisinden bahsedelim.

 • Instagram’a kullanıcı adı ve şifrenizi kullanarak telefonunuzdan giriş yapın.
 • Profilinize ulaşın.
 • Rahatsız edici yorumların bulunduğu gönderinin yorumlarını açın.
 • “Yorumlar” bölümünün sağ üst köşesindeki “Üç Nokta” simgesine tıklayın.
 • “Ayarlar -> Yorum Kontrolleri -> Yorum Yapmayı Kapat” yolunu takip edin.

Bir gönderinin altında bulunan rahatsız edici bütün yorumları yorum yapmayı kapat yöntemini kullanarak çoklu olarak silebilirsiniz.

Instagram’da Bir Kişinin Fotoğrafıma Yorum Yapmasını Engellemek İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Her kullanıcı gizliliğine fazlasıyla önem verdiği dönemlerde çoklu yorum silme özelliğini kullanmak yerine rahatsız edici yorumlar atan takipçilerin yorum yapmasını engellemek isteyebilir. Bu noktada her zaman gizlilik konusunda profesyonel adımlar atan Instagram’ın sunmuş olduğu kişiselleştirme avantajları devreye girmektedir. Bir kullanıcının sizin tarafınızdan paylaşılan herhangi bir video, fotoğraf ya da reels gönderisine yorum yapmasını engellemek istiyorsanız anında aşağıda anlatılan yöntemi uygulayın.

 • Instagram uygulamasının telefon versiyonunu açın.
 • Profilinize girin.
 • En üst sağ tarafta bulunan “Üç Çizgi” simgesine tıklayın.
 • “Ayarlar -> Gizlilik -> Yorumlar” yolunu izleyin.
 • “Şu Kişilerin Yorumlarını Engelle:” butonuna tıklayın.
 • En üstte yer alan arama bölümünden kişi profilini arayın.
 • Kişiyi bulduktan sonra “Engelle” butonuna basın.

Bu adımları uyguladıktan sonra engellediğiniz kişi her ne şekilde olursa olsun paylaştığınız hiçbir detaya yorum yapma fırsatı yakalayamayacaktır. Hâl böyle olunca rahatsız edici yorumları o kadar yorumun arasından çoklu yorum silme özelliğini kullanarak yorumları temizlemek zorunda kalmayacaksınız.

Bu içeriğimizde sizlere “Instagram’da Çoklu Yorum Silme, Toplu Yorum Kaldırma ve Toplu Yorum Engelleme” konuları hakkında detaylı bilgiler sunduk.

Bkz: İnstagram Hesabımı Gizlemek İstiyorum, Gizli ya da Herkese Açık Nasıl Yaparım?