İnstagram Şifremi Unuttum, Şifre Yenilemesi Nasıl Yapılır?

İnstagram Şifremi Unuttum, Şifre Yenilemesi Nasıl Yapılır?

Her insanın hayatında son zamanlarda büyük ölçüde yer edinmiş olan, erişimin daha kolay sağlanmasında önemli bir rolü bulunan sosyal medya platformları zaman geçtikçe büyük kitlelere hitap etmeye başlıyor. Hiç bilmediğimiz hikaye, profil ve reels beğeni gibi kavramlarla tanışmaya başladıkça sosyal medya platformlarına duyulan ilginin kat kat arttığını gözlemliyoruz. Instagram’da son zamanlarda en fazla ilgi gören platformlar arasında yer alıyor. Bu platforma telefonlarınızdan ya da bilgisayarınızdan yaptığınız girişlerin ardından hesaptan çıkmamanız durumunda uzun bir sürenin ardından instagram şifresini unutma sorunuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Her ne kadar sizi zor durumda bırakacak bir durum olsa da unutulan hesap şifresini yenilemek de şifreyi unutmak kadar kolay bir süreçtir. Bu içeriğimizde instagram şifresini unuttum, ne yapmalıyım sorusuna detaylı bir yanıt vereceğiz.

Instagram Şifremi Unuttum, Şifre Yenileme Yöntemleri

Instagram’da uzun süre kullandığınız şifreyi unuttuysanız uygulamanız gereken adımlar aşağıda sizlerle paylaşılmıştır.

  • Adım 1: “Instagram” uygulamasını açın.
  • Adım 2: “Şifreni mi Unuttun?” butonuna tıklayın.
  • Adım 3: “Kullanıcı Adı” sekmesinin altındaki bölüme kullanıcı adınızı yazın ve “İleri” butonuna dokunun.
  • Adım 4: E-posta adresinize gelen maili açın.
  • Adım 5: “Instagram Şifrenizi Yenileyebilirsiniz.” seçeneğine tıklayın.
  • Adım 6: “Instagram” internet sitesinden yeni şifrenizi belirleyin.

E-posta adresinize gelen “Şifre Yenileme Bağlantısı” aracılığıyla eski şifrenizi değiştirebilirsiniz. Bu adımları biraz daha detaylandırarak anlatıma devam edelim.

Adım 1: “Instagram” Uygulamasını Açın.

Instagram şifremi unuttum, nasıl yenileyebilirim sorusunun yanıtı niteliğinde olan işlem adımlarının ilk aşaması mobil cihazlardan “Instagram” uygulamasını açmaktır. Bu aşamada uygulamayı başlattıktan sonra bir sonraki adıma geçiş yapabilirsiniz.

Adım 2: “Şifreni mi Unuttun?” Butonuna Tıklayın.  

Instagram’da şifre yenileme işlemini gerçekleştirmek için giriş sayfasında yer alan “Şifreni mi Unuttun?” butonuna tıklamanız gerekiyor. Bu buton haricinde yeni şifre belirlemek için farklı bir yönteminiz bulunmuyor.

Adım 3: “Kullanıcı Adı” Sekmesinin Altındaki Bölüme Kullanıcı Adını Yazın ve “İleri” Butonuna Dokunun.  

Instagram hesabının şifresini yenileme işlemini başlatmak için öncelikle hesabınızda tanımlı bir telefon numarası ya da aktif bir e-posta adresi olması gerektiğini bilmelisiniz. Bu iki bilginin hesapta tanımlı olmaması ya da kaydedilen e-posta adresinin hatırlanmaması durumunda hesabın şifresini yenilemek pek mümkün olmayacaktır. Bu uyarıyı da yaptıktan sonra ekranda karşınıza çıkan metin kutusuna hesabınızda kayıtlı olan telefon numarasını ya da platformdaki kullanıcı adınızı yazın.

Adım 4: “E-posta” Adresinize Gelen Maili Açın.

Bu mailde sizlere iki farklı giriş yöntemi sunulacaktır. Bu yöntemlerden birincisi doğrudan hesaba şifresiz giriş yapma; bir diğeri ise yeni bir instagram şifresi belirlemedir. Hangi yöntemi seçmek istediğiniz tamamıyla size kalmış bir durum ancak biz şifre değiştirme adımlarını anlatmaya devam ediyoruz.

Adım 5: “Instagram Şifrenizi Yenileyebilirsiniz.” Seçeneğine Tıklayın.  

Bu seçenek instagram şifresini yenilemek için sizleri ilgili sayfaya yönlendirecektir. Bu tür mailler genellikle security@mail.instagram.com adresinden gönderilmektedir. Hâl böyle olunca belirtilen e-posta adresi dışında farklı bir mail adresinden gönderilen instagram şifre yenileme maillerini dikkate almayınız.

Adım 6: “Instagram” İnternet Sitesinden Şifrenizi Belirleyin.  

Bir önceki adımda belirtilen seçeneğe tıkladıktan sonra sizi “Instagram Resmi İnternet Sitesi” sayfasına yönlendirecektir. Bu sayfada ilgili alanlara instagram şifre yenileme sonrası kullanmak istediğiniz şifrenin girişini yapın ve “Şifreyi Yenile” butonuna tıklayın. Bu butona tıkladıktan sonra şifre yenileme işlemi başarıyla sonlandırılacaktır.

Instagram Şifre Yenileme Sonrası Güçlü Şifre Oluşturma Önerileri

Instagram’da şifre yenileme işlemini gerçekleştirdiğinizde yeni belirlemiş olduğunuz şifrenin sizin dışınızdaki herhangi bir kişi tarafından tahmin edilemez olması fazlasıyla önemli bir husustur. Bu hususa dikkat ederek aşağıdaki önerileri dikkate alıp yeni şifrenizi o şekilde oluşturmalısınız.

  • Büyük ve küçük harflerden oluşturulan karışık bir kombinasyon kullanın.
  • İnstagram şifreniz en az 8 karakterden oluşmalıdır.
  • Klavyede yer alan özel karakterleri şifrenizde kullanmak yeni şifrenin güvenliğini arttırır.
  • Tahmin edilebilecek şifreler kullanmayın.

İnstagram şifre yenileme sorunları sadece şifre unutma vakalarında ortaya çıkmaz. Bu sorunlar günümüzde genellikle gerçek takipçi satışı yaptığını iddia eden ve hizmetlerini sizden hesap şifresi talep ederek gerçekleştiren servislerin kullanımında da ortaya çıkar. Hâl böyle olunca sizden hesap şifresi isteyen servislerden uzak durmanın yanı sıra eğer ki bu tür servislere şifrenizi bildirdiyseniz bu içerikte sizlere anlattığımız adımları uygulayarak instagram şifre yenileme işlemini mümkün hale getirin.