İnstagram Hesap Yedekleme Nasıl Yapılır, Insta Hesap Yedekleme Neleri Yedekler?

İnstagram Hesap Yedekleme Nasıl Yapılır, Insta Hesap Yedekleme Neleri Yedekler?

Instagram, son yıllarda kullanıcı kitlesini her anlamda arttırmaya odaklanan ve bu artıştan kaynaklı olarak sahip olduğu kitlenin tamamına hesap yedekleme imkanını sunan bir platform olmuştur. Bir kullanıcının güvenliği instagram’ın en fazla önem verdiği konuların başında geliyor. Bu sebeple platforma kaydettiğiniz verilerin yedekleme işlemi de uygulama geliştiricileri tarafından sizlere sunuluyor. Birçok kullanıcı insta hesap yedekleme işleminin nasıl gerçekleştirildiği hakkında bilgi sahibi değildir ancak işlemler fazlasıyla basit olduğu için kolayca öğrenilebilir. Biz de konuya fazlasıyla hakim olduğumuz için hesap yedekleme işleminin nasıl ve ne şekilde gerçekleştirildiğiyle ilgili izlenecek yolları sizlerle paylaşıyoruz.

Instagram Hesap Yedekleme Kullanılmalı Mıdır?

Türkiye'de en çok kullanılan sosyal medya platformu olan instagram’da hesap yedekleme işlemi platformu nasıl kullandığınıza bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Her ne kadar bu işlem birçok kişi tarafından uygulanmıyor olsa da platform içerisinde paylaşılan görselleri ekstra olarak yedeklemeyen kişiler için kesinlikle kullanılmalıdır. Bu yedekleme işlemi özellikle ihlalden ya da farklı sebeplerden hesap kapanma olaylarının arttığı günümüzde daha gerekli bir hale geldi.

Hiç beklemediğiniz anda hesabınızın kapanması durumunda platformda paylaştığınız tüm içerikler geri dönüşü olmayan bir yola girecektir. Hâl böyle olunca hesap yedekleme işlemini kesinlikle ve kesinlikle “Google Drive” ya da “OneDrive” gibi platformları kullanarak gerçekleştirmelisiniz. Instagram’da yedek almayı bilmiyorsanız bir sonraki başlıkta size anlatacağımız işlem adımlarını değerlendirebilirsiniz.

Instagram Hesap Yedekleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram’da fazlasıyla önem verdiğiniz profilinizin uygulama kurallarına uymamanızdan dolayı kapatılması, kendi isteğinizle hesabınızın silinmesi gibi sebeplerden dolayı ulaşılamaz hale gelmesi instagram hesap yedekleme işlemini gerekli hale getirmektedir. Bu konunun farkında olan platform geliştiricileri tüm kullanıcılara “Hesap Ayarları” bölümünü kullanarak hesap yedekleme olanağı sunuyor. Bu işlem için hem web sitesi hem de platformun sahip olduğu uygulamayı kullanabiliyorsunuz.

Instagram Uygulamasından Hesap Yedekleme Nasıl Yapılır? [Instagram Fotoğraf Yedeği İndirme]

Instagram’da paylaştığınız fotoğrafların yedeğini almak için takip etmeniz gereken adımlar aşağıda sizlerle paylaşılmıştır. Her işlem adımını eksiksiz olarak uyguladığınızda alacağınız sonuç tam istediğiniz gibi olacaktır.

 • Apple / Android telefonunuzdan “Instagram” uygulamasını açın.
 • “Yedekleme İşlemleri” için ilgili alana ulaşmak için profil sayfanıza girin.
 •  Sağ üst köşedeki “Üç Çizgi” simgesine tıklayın.
 • “Ayarları -> Güvenlik -> Veri İndirme” yolunu takip edin.
 • “Veri İndirme” sayfasında ilgili alana aktif olarak kullandığınız e-posta adresini girin ve “İndirme Talep Et” butonuna basın.
 • Instagram’a giriş yapmak için kullandığınız kullanıcı adı bilgisine ait şifreyi girin.

Instagram hesap yedekleme işlemlerinin en önemli kısımlarını bu adımları uygulayarak tamamladınız. Bu adımların ardından hesabınıza ait yedek e-posta adresinize ulaştığında artık dosyayı “Google Drive” gibi bir bulut yedekleme sisteminde saklamanız gerekiyor. Bu işlemler için ise aşağıdaki adımları uygulamaya devam edin.

 • “İndirme Talep Et” sayfasına girdiğiniz e-posta adresinin “Spam” ya da “Gelen Kutusu” bölümlerini kontrol edin.
 • “Instagram” resmi e-posta adresinden gelen mailin içerisinden ilgili butona basarak yedeklerinizi indirin.
 • “Google Drive” internet sitesini açın ve kişisel bulut yedekleme sisteminize indirdiğiniz dosyayı yükleyin.

Bu aşamaların ardından instagram hesap yedekleme işlemi başarılı bir şekilde tamamlanmış olacaktır. Yedekleme işlemlerini sürekli olarak gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Instagram hesap yedekleme işlemi için indirdiğiniz dosya içerisindeki yedekler o an ve daha öncesinde paylaşılan gönderileri kapsamaktadır. Bu sebeple yedek indirdikten sonra paylaştığınız fotoğrafları videoları ve özel mesajları o klasörün içerisinde bulamayacaksınız.

Instagram Hesap Yedekleme İşlemi Aracılığıyla Nelerin Yedeğini Alabilirim?

Insta hesap yedekleme işlemini gerçekleştirmek istediğinizde bir önceki başlıkta anlatılan adımları uygulayarak alacağınız yedekler belirli paylaşımlarınızı kapsamaktadır. Her ne kadar belirli paylaşımlar olarak nitelendiriyor olsak da yedeklenecek bilgiler aşağıda verilmiştir.

 • Direkt Mesajlar (DM)
 • Story (Hikaye Paylaşımları)
 • Arşivlenmiş Gönderiler
 • Fotoğraf ve Videolar
 • Profil Resimleri
 • Reels Videoları

Bu içeriklerinizin tamamı hesabımı silmeden önce hangi bilgileri yedekleyebilirim sorusunun cevabı niteliğindedir. Her ne kadar profil içerisindeki birçok bilgiyi yedekleyebiliyor olsanız da “Verilerinizi İndir” seçeneğini kullanarak tarafımızdan almış olduğunuz türk beğeni ya da reels beğeni hizmetinden kazanılan etkileşimler yedeklenememektedir.

Insta Hesap Yedekleme İşlemi Kaç Günde Bir Yapılmalıdır?

Instagram hesap yedekleme işlemlerini belirli aralıklarla yapılmasını öneriyor. Bu durumun en önemli sebebi hesabınızın herhangi bir şekilde olası çalınma, kapanma ya da engellenme gibi durumlara hazırlıklı olmasıdır. Birçok kişi bu sebepleri göz önünde bulundurmasına rağmen insta hesap yedekleme işlemlerini gerçekleştirmiyor. Instagram’dan indirdiğiniz herhangi bir gönderi yedeğini illa ki “Google Drive” ya da “OneDrive” gibi bir platformda saklama zorunluluğunuz bulunmuyor. Hesap yedeklemelerinin saklanacağı yerin tercihi tamamıyla sizin kararınız doğrultusunda şekillenmektedir. Instagram hesabınızın yedeklerini sürekli indirmenize sebep olacak en önemli durumlardan biri hesabınızın güvenliğinin tehlikeye atılmasıdır. Hesap güvenliğinizi tehlikeye atmamak için aşağıdaki içerikleri inceleyebilirsiniz.

Bkz: İnstagram Şifremi Unuttum, Şifre Yenilemesi Nasıl Yapılır?

Bkz: İnstagram Hesabımı Gizlemek İstiyorum, Gizli ya da Herkese Açık Nasıl Yaparım?